600,000 sulme nė ditė ndaj Facebook

600,000 sulme nė ditė ndaj Facebook Prej mė shumė se njė miliard kyējeve nė kuadėr tė Facebook gjatė 24 orėve, 600,000 janė...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Martė, 01 Nėntor 2011 | 08:34

Prej mė shumė se njė miliard kyējeve nė kuadėr tė Facebook gjatė 24 orėve, 600,000 janė keqbėrės qė po tentojnė tė kyēen nė mesazhet, fotografitė apo informacionet tjera personale tė pėrdoruesve tė kėtij rrjeti social.


Shifrat e shpalosura pėr herė tė parė nga Facebook tregojnė sesa ėshtė i bombarduar nga hakerėt ky rrjet social. Kėto informacione janė shpalosur nė njė postim nė blogun e Facebook duke shpalosur disa masa tė reja tė sigurisė qė janė implementuar nė kuadėr tė faqes pėr tė bllokuar edhe mė tej kėto tentime. Ekspertėt e sigurisė kanė thėnė se ėshtė shqetėsim i madh dhe se njerėzit duhet tė kenė mė shumė kujdes kur pėrzgjedhin fjalėkalimet e tyre dhe kur pėrgjigjen ndaj ofertave tė miqve tė tyre nė Facebook.

“Kur njė haker merr pėrsipėr llogarinė e njė pėrdoruesi nė Facebook, ai mund tė postojė mesazhe, tė dėrgojė mesazhe dhe tė ketė qasje nė tė gjitha informacionet private. Facebook ka shumė telashe sigurie me tė cilat duhet tė merret” tha Graham Cluley, njė shefi i lartė i teknologjisė pranė Sophos, kompani pėr siguri kompjuterike.

Arsyeja mė e zakonshme se pse hakerėt thyejnė profilet e tė tjerėve nė Facebook ėshtė mėnyra e lehtė qė ata tė shpėrndajnė mashtrime dhe tė dėrgojnė oferta false tek miqtė e profilit tė thyer dhe tė tentojė tė shesin tė mirat e marra nė pronėsi dhe tė pėrfitojnė financiarisht. Gjithashtu Cluley, thekson se nė rritje ėshtė edhe numri i hakerėve tinejxherė qė po sulmojnė llogaritė e shokėve tė tyre nga shkolla pėr t’i shantazhuar.

Ekspertėt e sigurisė kanė kėrkuar qė njerėzit tė kenė fjalėkalime tė komplikuara nė mėnyrė qė tė evitojnė hakimin e llogarive tė tyre personale dhe tė kenė fjalėkalime tė ndryshme pėr secilin shėrbim digjital qė ata pėrdorin. Rrjeti social ėshtė duke shpalosur veēori tė reja nė njė tentim pėr tė mbrojtur mė shumė sigurinė e pėrdoruesve tė Facebook.