Njėmbėdhjetė zyrtar tė lartė I shmangen konfliktit tė interesit

Njėmbėdhjetė zyrtar tė lartė I shmangen konfliktit tė interesit Ligji pėr parandalimin e Konfliktit tė Interesit duket se ka filluar tė jep rezultatet...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Hėnė, 30 Prill 2012 | 10:17

Ligji pėr parandalimin e Konfliktit tė Interesit duket se ka filluar tė jep rezultatet pozitive.

Kjo pėr faktin se vetėm gjatė njė muaj Agjencia kundėr Korrupsionit e cila ėshtė pėrgjegjėse ligjore pėr monitorimin e zbatimit tė kėtij ligji ka publikuar njėmbėdhjetė emrat e zyrtarėve tė lartė publik tė cilėt kanė hequr dorė nga konflikti I interesit nė tė cilėn ndodheshin.
Siē dihet Kosova ka mungesė tė vetėdijesimit mbi kėtė problem, pasi qė legjislacioni I cili e rregullon  kėtė ēėshtje ka njė histori tė shkurtėr.

Sipas tė dhėnave tė Agjencisė kundėr Korrupsionit njėmbėdhjetė  zyrtarė tė lartė publik i janė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesave sė kėtij institucioni  pėr tė t’ iu shmangur konfliktit tė interesit nė tė cilėn ndodheshin duke ushtruar kėshtu paralelisht  funksionin publik dhe duke udhėhequr biznese private, gjė e cila ndalohet me Ligjin pėr Parandalimin e Konfliktit tė interesit.

Zyrtarėt e  lartė tė cilėt pas kėrkesės sė Agjencisė kanė hequr dorė nga menaxhimi i bizneseve tė tyre duke respektuar kėshtu Ligjin  pėr Parandalimin e konfliktit tė interesit janė:
Sami Kurteshi Avokat i Popullit, Genc Prelvukaj, Kėshilltar Politik nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Nazane Breca, Deputete nė Kuvendin e Kosovės, Bezad Halilaj, Drejtor i Auditimit nė Zyrėn e Auditorit tė Pėrgjithshėm, Halil Kika, Anėtar i Bordit tė Ndėrmarrjes publike “Infrakos”, Lutfi Zharku Deputet nė Kuvendin e Kosovės,  Hamdi Hoxha, Menaxher Regjional i Administratės Tatimore tė Kosovės. Hajdar Grezda, Drejtor I Bordit nė KRU “Radoniqi” , Gjakovė,  Vedat Mulaku, Drejtor I Spitalit “Sheikh Zahyed” nė Vushtrri, Besim Baraliu, Drejtor I KRU “Hidrogjeni Jugor” Prizren,   Agim Kuleta, Deputet I Kuvendit tė Kosovės.

Divizioni I Parandalimit tė Konfliktit tė Interesit I Agjencisė Kundėr Korrupsionit kishte gjetur se tė gjithė zyrtarėt e lartė pėrmendur ishin nė konflikt tė interesit pasi qė tė gjithė ishin pronar apo menaxher  tė bizneseve tė tyre private e familjare. Pėr shembull tek rasti I Avokatit tė Popullit Sami Kurteshi nė vendimin e Agjencisė thuhet:
Rasti I hapur nėn dyshimin e bazuar pėr konflikt tė interesit nė ushtrimin e funksionit publik pėr zyrtarin e lartė Sami Kurteshi – Avokat I Popullit tė Kosovės ėshtė trajtuar sipas procedurės sė paraparė ligjore tė nevojshme pėr kėtė situatė.

Mė tej nė vendimin e AKK-sė thuhet se pas identifikimit tė rastit me dyshimin e bazuar pėr gjendjen e konfliktit tė interesit qė shfaqej nga ushtrimi I dy funksioneve tė papajtueshme, njė si Avokat I Popullit nė njėrėn anė dhe ushtrimi I funksionit drejtues tė biznesit privat n.t.”Luxury” nė anėn tjetėr. Z. Kurteshi mė datėn 13.03.2012 nė Agjencinė Kundėr Korrupsionit ka sjell informatat mbi biznesin Luxury” tė ndryshuar nė tė cilat shihet se ai nuk ushtron mė funksione menaxheriale e as drejtuese nė ndėrmarrjen e pėrmendur. Kėto tė drejta tani janė sipas ligjit janė bartur te personi I tij I besuar. 

Pėr mė tej, pas zhvillimit tė procedurave tė rregullta Agjencia u kishte sqaruar tė gjithėve se mbajtja e posteve tė larta publike dhe zhvillimi I aktiviteteve biznesore paraqet konflikt interesi dhe se ata duhet qė tė heqin dorė nga njėri nga pozitat.
Pėr shkak se ligji nė fuqi nuk I detyron as njė zyrtar tė lartė qė tė shesė biznesin privat por qė ata zyrtar duhet qė aktivitetin menaxherial tė ia barin njė personi tjetėr por pa e humbur pronėsinė e biznesit. Kėsi sojė zyrtarėt e lartė vendosin qė aktivitetet menaxheriale tua barin personave tė tjerė dhe kanė mbajtur postet e tyre publike, poste kėto me shumė rėndėsi.

Drejtori i Agjencisė kundėr Korrupsionit Hasan Preteni thotė se ēėshtja e konfliktit tė interesit ka qen e pa dukshme nė Kosovė por qė tani ajo ėshtė ēėshtje kruciale nė parandalimin e korrupsionit. “ Mė herėt ka pasur raste kur zyrtarėt e lartė publik ose nuk kanė dashur ose nuk e kanė kuptuar se mbajtja e posteve drejtuese nėpėr biznese private dhe mbajtja e posteve tė larta publike ėshtė e sanksionuar me ligj.

Fillimisht kemi pasur disa telashe pasi qė zyrtarėt e lartė publik qė ishin nė konflikt tė interesit hezitonin ti barin pėrgjegjėsit drejtuese tek dikush tjetėr. Por tani situata ka ndryshuar dhe tė gjithė zyrtarėt janė duke iu shmangur konfliktit tė interesit” thotė ai. Pasi tė gjithė zyrtarėt e lartė pėrmendur kanė respektuar afatet ligjore pėr shmangien e Konfliktit tė interesit dhe iu janė shmangur atij,  Agjencia ka marr vendime pėrmbyllėse pėr secilin rast.