Ivanoviqi ėshtė optimist pėr zgjedhjet nė Kosovė

Ivanoviqi ėshtė optimist pėr zgjedhjet nė KosovėBeograd – Sekretari shtetėror, Oliver Ivanoviq, tha se tash ėshtė shumė mė optimist...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Mėrkurė, 02 Maj 2012 | 14:28

Beograd – Sekretari shtetėror, Oliver Ivanoviq, tha se tash ėshtė shumė mė optimist sa i pėrket situatės sė sigurisė me rastin e mbajtjes sė zgjedhjeve, ngase nė lojė u kyē edhe OSBE-ja.

“OSBE-ja do tė mundėsojė bartjen e materialit zgjedhor deri tek vendvotimet. Ajo do ta mbikėqyrė vetė procesin e zgjedhjeve, qė nėnkupton se ka komunikim tė mirė me EULEX-in, nė mėnyrė qė edhe fizikisht t’i sigurojė vendvotimet. Ajo ka rol tė rėndėsishėm, mirėpo nuk duhet t’i tejkalojė autorizimet qė ka lidhur me sigurinė e zgjedhjeve”, tha Ivanoviq. Ivanoviqi shtoi se e vetmja gjė e pazakonshme ėshtė qė OSBE-ja tė kujdeset edhe pėr disa ēėshtje logjistike gjatė procesit tė zgjedhjeve. Serbėt e Kosovės do tė mundė tė votojnė mė 6 maj nė zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, tė cilat i organizon Komisioni Republikan Zgjedhor nėn mbikėqyrje tė OSBE-sė, qė ėshtė si rezultat i marrėveshjes sė KRZ-sė me OSBE-nė, tė cilin vendim e pėrshėndesin vendet e kuintit dhe Brukseli. /B92/