Arritet marrėveshja SPS-DS

Arritet marrėveshja SPS-DSKrerėt e subjekteve politike tė Serbisė, Boris Tadic nga Partia Demokratike (DS) dhe Ivica...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Mėrkurė, 09 Maj 2012 | 16:06

Krerėt e subjekteve politike tė Serbisė, Boris Tadic nga Partia Demokratike (DS) dhe Ivica Dacic nga Partia Socialiste e Serbisė (SPS), Jovan Krkobabic nga PUPS dhe Dragan Markovic nga JS kanė pasur takim tė pėrbashkėt.

Marrėveshja u arrit pėr koalicionin “Zgjedhje pėr jetė mė tė mirė – Boris Tadic” dhe partitė tjera janė marrė veshė qė tė pėrkrahin kandidaturėn e Tadicit nė rrethin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale me 20 maj.
Kryetari i JS, Dragan markovic njoftoi se me kėtė marrėveshje qė u bė e ditur nė njė konferencė pėr media nė kėtė mėngjes, shtoi se edhe koalicioni SPS-PUPS-JS do tė jenė pjesė e qeverisė.


Markovic tha se nė kėtė takim qė ishte i shkurtėr, nuk u bė fjalė pėr vendet funksionale ose pėr pozitėn e kryeministrit dhe se pėr kėtė qėshtje do tė flitet pas 20 maji. Lideri i JS tha se Dacic meriton vendin e kryeministrit dhe se rezultatet e tij tė arritura rekomandojnė atė pozitė, mirėpo nė takimin e sotėm nuk ėshtė bėrė fjalė pėr njė gjė tė tillė.


Markovic tha se kėtė moment do tė formojnė qeverinė DS me koalicionin SPS-PUPS-JS, SVM dhe URS.
Uptan ėshtė i pranueshėm si partner i koalicionit DS dhe SPS, kurse Markovic tha se ėshtė i sigurtė sė nė qeverinė e re nuk do tė ketė Parti Progresive Serbe.


Sipas fjalėve tė tij, qeveria e re do tė ketė numėr tė njejtė tė ministrave ose edhe mė pak, kurse do tė zvogėloj numrin e sekretarėve shtetėror dhe agjensioneve. Markovic, ftoi tė gjithė ata qė kanė votuar pėr koalicionin SPS nė zgjedhjet parlamentare, qė nė rrėthin e dytė tė votojnė pėr Boris Tadicin. PUPS do tė kėtė 12 deputet, kurse SPS deputet.