Trepēa do ia shesė xehet kompanisė zvicerriane

Trepēa do ia shesė xehet kompanisė zvicerrianeMitrovicė - Mbledhja e fundit e Bordit tė drejtorėve tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Enjte, 10 Maj 2012 | 12:24

Mitrovicė - Mbledhja e fundit e Bordit tė drejtorėve tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit ia dha dritėn e gjelbėr menaxhmentit tė “Trepēės” qė tė zhbllokojė procesin e shitjes sė koncentratit.

Tenderi pėr shitjen e koncentratit minerar i shpallur mė 5 mars tė kėtij viti ishte anuluar mė 24 prill. Dy ditė
mė vonė Bordi i AKP-sė ka marrė vendim qė t’ia lejojė kėtij gjiganti tė dikurshėm metalurgjik shitjen e lėndės
sė parė minerare, proces ky qė i ėshtė bllokuar qė nga fillimi i vitit.

“Trepēa” tani do t’ia shesė fituesit tė tenderit kompanisė “Glencore International” nga Zvicra, pesė mijė tonė
xehe tė plumbit dhe zinkut.

Ferat Shala, drejtor menaxhues i “Trepēės”, ka thėnė se nė bazė tė vlerėsimit tė komisionit tė kombinatit,
kompania “Glencore” ėshtė shpallur fitues pėr blerjen e xeheve. Por ai ka lėnė tė hapur pėrcaktimin final pėr
fituesin e mundshėm tė tenderit.

Koncentrati i plumbit qė prodhon “Trepēa” pėrmban rreth 70 pėr qind plumb tė pastėr, ndėrkaq koncentrati i
zinkut pėrmban mė pak se 50 pėr qind zink.

Sipas kontratės, gjatė vitit tė kaluar kompania zvicerane “Glencore” i ka blerė xehet e “Trepēės” me
vlerė prej 1 mijė e 562 dollarėve amerikanė pėr ton tė koncentratit tė plumbit, dhe 500 dollarė pėr ton tė
koncentratit tė zinkut.