Situata nė Rudar aktualisht e qetė, vazhdon heqja e barrikadave

Situata nė Rudar aktualisht e qetė, vazhdon heqja e barrikadaveZveēan, Mitrovicė – Situata nė Rudar aktualisht ėshtė e qetė pas konfliktit tė...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Premte, 01 Qershor 2012 | 14:40

Zveēan, Mitrovicė – Situata nė Rudar aktualisht ėshtė e qetė pas konfliktit tė qytetarėve me KFOR-in, ku si pasojė u lėnduan sė pakut tre persona.

Shefja e Qendrės Shėndetėsore nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, dr. Milena Cvetkoviq, konfirmoi se njė person ėshtė i lėnduar rėndė me municion luftarak nė pjesėn e pėrparme tė trupit. Drejtori i Qendrės Shėndetėsore, dr. Millan Jakovleviq, theksoi se ka ende tė lėnduar, mirėpo pėr shkak tė bllokimit tė rrugėve ata nuk mund tė sillen nė spital me automjetin e ndihmės sė shpejtė.

Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uve Novicki, i konfirmoi sot agjencisė Tanjug se gjatė aksionit pėr heqjen e barrikadave nė rrethin e Rudarit u lėndua njė ushtar i KFOR-it. Ky ushtar, sipas tij, ėshtė larguar nga aty dhe gjendja e tij ėshtė stabile. Konflikti nė mes qytetarėve dhe ushtarėve tė KFOR-it ndodhi nė mėngjes, rreth orės 9, kur pjesėtarėt e forcave tė armatosura ndėrkombėtare filluan ta heqin barrikadėn nga rruga magjistrale Leposaviq – Mitrovicė – Prishtinė, nė fshatin Rudar nė veri tė Kosovės.

KFOR-i edhe mė tej po e mban nėn kontroll rrugėn Leposaviq – Mitrovicė – Zveēan, kurse aktualisht ėshtė duke i hequr barrikadat nė Rudar dhe tek Shkėmbi i Dudės. “Le t’i largojnė barrikadat, por nuk guxojmė tė lejojmė qė tė pėsojė ndokush”, tha kryetari i Komunės sė Zveēanit, Dragisha Miloviq, dhe u bėri thirrje qytetarėve pėr qetėsi, qė tė mos i gjuajnė ushtarėt e KFOR-it, ngase, siē u shpreh ai, ata janė tė gatshėm tė shtien me armė, kurse pėrfaqėsuesit e forcave ndėrkombėtare i akuzoi pėr provokim tė situatės dhe pėr konflikt, qė pastaj t’i akuzojė serbėt.