Protestuesit drejtuan akuza tė shumta tek autoritetet

Protestuesit drejtuan akuza tė shumta tek autoritetetPrishtinė - “Ėshtė koha qė qeveria t’ia dorėzon pushtetin popullit dhe pushtetin...Foto 1/4
Foto 2/4
Foto 3/4
Foto 4/4
Nga M-Magazine E Mėrkurė, 25 Prill 2012 | 10:37

Prishtinė - “Ėshtė koha qė qeveria t’ia dorėzon pushtetin popullit dhe pushtetin ta ushtroj popullata dhe tė mbrohet pjesa e okupuar e Kosovės” kėshtu tha lideri I Lėvizjes “Bashkohu”, Fuad Ramiqi, nė protestėn e mbajtur tė martėn nė mesditė nė Prishtinė me moton “Stop Terrortizmit”.

Ai ka shtuar se historia gjithnjė ka dėshmuar se populli ka qenė i gatshėm pėr udhėheqje, ndėrkaq pushtetarėt kanė dėshtuar.
 
“Pushyteti tani duhet tė kaloj nė duartė  e popullatės qė vet ata ti zgjedhin qėshtjet, ndėrkaq politikaėnt le tė merren me problemet e tyre personale” theksoj Ramiqi.
 
Ndryshe nga tė gjitha qytetet e Kosovės, kishte pjesėmarrės nė protestėn e mbajtur nė Sheshin “Nėna Terezė”, me ē’rast tė pranishmit adresuan akuza tė ashpra ndaj institucioneve shtetėrore tė Kosovės.
 
Nė mesin e protestuesve, ishte edhe Smajl Kasumi, me profesion zhytės. “Tash 45 vite jam marėr me njė punė jo aq tė mirė, 545 kufoma qė I ka nxjerr nga lumenjtė dhe liqejt, nė mes tjerash edhe tre fėmijė tė Qabrės, dhe tani  kur po e shoh kėto gjana po mė dhemb shpirti, tash 13 vite pas lufte me tė vra nė prag tė shtėpisė, veq po ndalem e po mendoj qka po ju lėmė fėmijėve tanė” thekson Kasumi.
 
Ai shton se ka dal nė protestė nė shenjė solidarizimi me familjen e Selvėr Haradinajt i vrar para 3 jave nė banesėn e vet nė veri tė Mitrovicės, dhe pėr tė dhėnė kontributin  e tij pėr ndaljen e kėtyre akteve.
 
Kasumi shprehet i zhgėnjyer nė Qeverin e Kosovės, e cila sipas tij po bėnė pazarllėqe me kėtė popull. “Unė si Smajl dėshiroj qė mos tė merrem mė me gjėrat qė jamė marrė. E di qė fėmijėt e Selver Haradinajt do tė rriten, por do tė dėshiroja qė ata tė rriten nė njė Kosovė tė lirė dhe demokratike e jo nė mėnyrė tjetėr pėr shkak tė pazarllėqeve tė atyre qė janė trė zhytur deri nė fyt me korrupsion” theksoj pėr m-magazinė, Kasumi.
 
Edhe shumė pjesėmarrės tė tjerė hedhen akuza tek qeveritarėt, disa sosh pėrmes mediave u bėnė thirrje edhe qeveritarėve dhe deputetėve tė Kosovės, qė tė dalin ta bėjnė nga njė natė nė veri dhe tė shohin se si qenka tė jetosh atje. Protesta ka pėrfunduar nė mėnyrė tė qetė.