Petroviq: Pakoja e Ahtisarit zgjidhja mė e mirė

Petroviq: Pakoja e Ahtisarit zgjidhja mė e mirė Prishtinė - Politika e barrikadave, e bojkotit dhe e izolimit nuk ėshtė nė tė mirėn e...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Enjte, 26 Prill 2012 | 11:10

Prishtinė - Politika e barrikadave, e bojkotit dhe e izolimit nuk ėshtė nė tė mirėn e askujt, tha ministri i Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviq, pas njė takimi qė zhvilloi sot me drejtorin nė Departamentin amerikan tė Shtetit pėr zhvillimin e politikave rajonale, Rafi Gregorien.

Ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviē tha sot se pas mbajtjes sė zgjedhjeve nė Serbi mė 6 maj, situata do tė ndryshojė edhe nė veri tė Kosovės. Petroviē e quajti tė parėndėsishme mbajtjen eventuale tė zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė.

“Asgjė qė nuk e ka pėrkrahjen e faktorit ndėrkombėtarė nuk duhet ti jepet rėndėsi e madhe. Nė kemi pas zgjedhje nė vitin 2009 dhe ne punojmė vetėm nė kėtė drejtim. Dhe jam shumė i bindur se pas zgjedhjeve qė do tė mbahen nė Serbi, situata d tė ndryshojė nė veri ”, tha Petroviē.

Ndėrkaq lidhur me zhvillimin e ndonjė dialogu tė mundshėm pėr veriun e Kosovės, ministri Petroviē tha se ėshtė i gatshėm tė jetė pjesė e ēfarėdo dialogu qė ka tė bėjė me pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve serbė dhe integrimin e tyre nė shoqėrinė kosovarė, raporton rtk.

“Zbatimin e planit Ahistaari nė Kosovė, jo pse ne mendojmė se ky ėshtė plani ideal por ngase mendojmė se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė e mundshme pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Nė kėto rrethana, nė tė cilat jetojmė edhe ne nė jug, nėn tė njėjtat kushte jam nė gjendje tė bisedoj me serbėt nė veri” , tha Petroviē.
Sipas Petroviēit, prioritet i Qeverisė sė Kosovės vazhdon tė mbetet formimi i komunės sė Mitrovicės veriore, e cila mbetet komuna e vetme qė nuk ėshtė formuar deri mė tani, qė ėshtė parapa mė pakon e Ahistaarit