NATO: Nuk lejohet dhuna ndėretnike

NATO: Nuk lejohet dhuna ndėretnike NATO-ja ka tėrhequr vėrejtjen se nuk do tė lejoj qė tensionet ndėr-etnikle nė Kosovė tė...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Premte, 27 Prill 2012 | 11:38

NATO-ja ka tėrhequr vėrejtjen se nuk do tė lejoj qė tensionet ndėr-etnikle nė Kosovė tė pėrshkallėzojnė nė dhunė pėr shkak tė zgjedhjeve nė Serbinė fqinje mė 6 maj.

Gjenerali danez, Knud Bartels, kryesues i Komitetit Ushtarak tė NATO-s, tha tė enjtėn  nė Bruksel se batalioni pėr reagim tė shpejtė gjermano-austriak, qė aktualisht po vendoset nė Kosovė, do tė sigurojė “njė ambient tė qetė dhe tė sigurt” transmeton REL.

Zyrtarėt thonė se pėrforcimet me trupa nga Gjermania dhe Austria, do ta shtojnė nė afro 7 mijė pjesėtarė, misionin paqeruajtės KFOR nė Kosovė, tė udhėhequr nga NATO-ja.