Mbyllen gati tė gjitha qendrat e votimit

Mbyllen gati tė gjitha qendrat e votimitMitrovicė – Nga veriu I Kosovės mėsohet se tashmė janė mbylluar pothuajse tė gjitha...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Hėnė, 06 Maj 2012 | 22:21

Mitrovicė – Nga veriu I Kosovės mėsohet se tashmė janė mbylluar pothuajse tė gjitha qendrat e votimit, nė tė cilat serbėt e kėsaj pjese tė Kosovės patėn mundėsin tė hedhin voten e tyre pėr presindetin dhe parlamentin e Kosovės.

Ndonėse nė ilegalitet nė dy komunat veriore, Zveqan dhe Zubin Potok ėshtė votuar edhe pėr zgjedhjet nacioanale, tė cilat nuk dihet nėse do tė merren parasysh nga Beogradi zyrtarė apo jo.
 
Pėrkundėr disa parregullsive dhe tė shtėnave me armė zjarri qė janė dėgjuar dy herė gjatė ditės nė kėtė pjesė tė Kosovės, konsiderohet se zgjedhjet kanė kaluar pa ndonjė incident tė theksuar.
 
Sipas kryetares sė komisionit zgjedhor, Mirjana Vasiq, nė bazė tė listave pėr kėshilltarė tė Kuvendit Komunal nė Zveēan kanė votuar rreth 51 pėr qind tė votuesve, ndėrsa nė komunėn e Zubin Potokut mė shumė se 60 pėr qind tė qytetarėve me tė drejtė vote.
 
Ndėrkaq pėr veriun e Mitrovicės dhe Komunėn e Leposaviqit, nuk janė dhėnė shifra mbi pjesėmarrjen e qytetarėve nė zgjedhje.