Mbėrrijnė nė Kosovė 250 trupa shtesė tė NATO-s

Mbėrrijnė nė Kosovė 250 trupa shtesė tė NATO-sRreth 250 paqeruajtės gjermanė kanė arritur tė mėrkurėn nė Kosovė. Ky ėshtė kontingjenti...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Enjte, 26 Prill 2012 | 11:17

Rreth 250 paqeruajtės gjermanė kanė arritur tė mėrkurėn nė Kosovė. Ky ėshtė kontingjenti i parė i rreth 700 trupave shtesė tė NATO-s qė pritet tė vendosen nė vend, nė prag tė zgjedhjeve nė Serbi.

Zėdhėnėsi i NATO-s, Mark Stumler, ka thėnė tė mėrkurėn se “tensionet nė rritje” kanė detyruar aleancėn tė forcojė misionin e saj nė Kosovė, raporton AP.Ai ka theksuar se pėrforcimet do tė pėrbėhen nga 550 ushtarė gjermanė dhe 150 austriakė.

Mė 6 maj, qytetarėt e Serbisė do tė votojnė nė zgjedhjet lokale dhe parlamentare, si dhe nė raundin e parė tė zgjedhjeve presidenciale. Serbia ka thėnė se nuk do tė mbajė zgjedhjet lokale nė Kosovė, por disa pėrfaqėsues tė serbėve tė veriut kėmbėngulin se do tė votojnė mė 6 maj.