Kastrati mirėpret largimin e barrikadave

Kastrati mirėpret largimin e barrikadaveMitrovicė - Drejtuesit e Komunės sė Mitrovicės e kanė mirėpritur aksionin e KFOR-it pėr...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Shtunė, 02 Qershor 2012 | 14:48

Mitrovicė - Drejtuesit e Komunės sė Mitrovicės e kanė mirėpritur aksionin e KFOR-it pėr largimin e barrikadave nga rrugėt nė veri, tė cilat e kanė vėshtirėsuar sė tepėrmi jetėn e qytetarėve nė atė pjesė tė vendit.

Nė tė njėjtėn kohė ėshtė dėnuar sulmi dhe plagosja e dy ushtarėve tė KFOR-it .

Kryetari i komunės, Avni Kastrati, tha se barrikadat nė rrugė janė tė papranueshme, prandaj strukturat e sigurisė si ato vendore edhe ato ndėrkombėtare duhet tė jenė tė vendosura qė tė mos lejojnė vendosjen e tyre. "Mentaliteti i barrikadave nuk ka vend nė Kosovė, andaj KFOR-i, EULEX-i dhe Policia e Kosovės duhet tė kryejnė misionin e vet pėr tė krijuar liri tė lėvizjes pėr tė gjithė".

"Ne e dėnojmė ashpėr plagosjen e ushtarėve tė KFOR-it nga ata , tė cilėt me ēdo kusht duan ta mbajnė njė ambient kaotik me qėllim tė sabotimit tė shtetit tė Kosovės".

Kryetari Kastrati, ka shprehur respekt pėr qytetarėt e veriut, tė cilėt edhe nė kėto rrethana janė duke u treguar tė pėrgjegjshėm dhe gjakftohtė