Jahjaga: Nė zgjedhje vetėm ata me dyshtetėsi

Jahjaga: Nė zgjedhje vetėm ata me dyshtetėsi Zyra e kryetares sė Kosovės ėshtė e gatshme qė t’i mbėshtesė zgjedhjet e Serbisė nė...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Mėrkurė, 25 Prill 2012 | 12:47

Zyra e kryetares sė Kosovės ėshtė e gatshme qė t’i mbėshtesė zgjedhjet e Serbisė nė Kosovė, por vetėm pėr ata qė kanė nėnshtetėsi serbe dhe kosovare.

Arbėr Vllahiu, zėdhėnės i kryetares sė Kosovės, tha se Atifete Jahjaga ėshtė kundėr asaj qė nė Kosovė t’i mbajė zgjedhjet e veta njė shtet tjetėr.“Do tė ishte mė lehtė sikur Serbia ta njihte realitetin dhe shtetėsinė e Republikės sė Kosovės dhe tė vendoste marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn, gjė qė do tė mundėsonte edhe hapjen e ambasadave, ku do tė mundė tė votonin qytetarėt qė kanė dyshtetėsi”, tha Vllahiu.

Ai tha se kryetarja e Kosovės ende nuk e ka marrė kėrkesėn zyrtare tė misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, qė ta lehtėsojė pjesėmarrjen e qytetarėve me dyshtetėsi nė zgjedhjet serbe tė 6 majit. Vllahiu pėrsėriti se autoritetet kosovare janė kundėr qė Serbia t’i organizojė zgjedhjet e veta lokale nė Kosovė, ngase me kėtė, siē theksoi ai, rrezikohet integriteti i shtetit dhe provokohen tensione ndėretnike nė Kosovė. /Kim radio/