Kuēi: Vetėm institucionet e Kosovės

Kuēi: Vetėm institucionet e KosovėsZėvendės kryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi ka vlerėsuar se Serbia nė Kosovė nuk mund...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Mėrkurė, 09 Maj 2012 | 14:55

Zėvendės kryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi ka vlerėsuar se Serbia nė Kosovė nuk mund tė ketė institucionet e saja dhe se vetėm institucionet e Kosvės mund tė jenė tė ligjshme.

Duke i komentuar paralajmėrimet e politikanėve serb dhe mos mbajtja e zgjedhjeve lokale me 6 maj, karrshi kushtetutės Serbija do tė kujdeset pėr institucione nė Kosovė, Kuēi u shpreh se Qeveria e Kosovės trajnton nė mėnyrė tė barabartė qytetarėt e vet prandaj vetėm institucionet ”kombeve dhe kombėsive qė jetojnė nė Kosovė duhet tė jenė publike dhe zyrtare”.

“Tė gjitha institucionet tjera shėrbejnė pėr kampanja dhe jo pėr kontribut tė uljes sė tensioneve nė mardhėniet ndėrkombėtare, por pėrkundrazi. Mendoj se nuk ėshtė mirė as pėr Serbinė tė pėrzihet nė punėt e Kosovės. Gjithashtu edhe pėr komunitetin nuk ėshtė mirė, i cili jeton kėtu dhe se nuk i ofrohet ndonjė iluzion”, tha Kuēi duke vazhduar mė pas tė theksoj se mendon se njerzit tė cilėt jetojnė nė veri tė Kosovės duhet tė respektojnė se ēfarė ėshtė mirė pėr ata dhe tė mos jenė ”kundėrshtarė tė Qeverisė sė Kosovės, kundėrshtarė tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare, dhe nė kėtė rast edhe kundėr Qeverisė Serbe”.

Ai vlerėsoi se zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale tė Serbisė nė Kosovė ishin shumė tė ndryshmė nga zgjedhjet e kaluara. ”Kėto zgjedhje morrėn njė pėlqim tė mirė nga OSBE-ja, Qeveria e Kosovės dhe Qeveria e Serbisė qė mundėsuan popullit tė voton nga ndonjė teritor tjetėr, pėrkatėsisht popullit i cili posedon dy nėnshtetėsi tė dyfishtė”, pėrfundoi Kuēi.