Ēdo ditė e ēdo drejtim po ecim pėrpara

Ēdo ditė e ēdo drejtim po ecim pėrparaNė njė intervistė pėr “M-Magazine”, pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė nė Kosovė,...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Premte, 16 Mars 2012 | 10:07

Nė njė intervistė pėr “M-Magazine”, pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar, flet pėr veriun e Kosovės, pėr zgjedhjet serbe, pėr sfidat me tė cilat po pėrballet EULEX-i...


Sa ka investuar BE-ja deri mė tash nė veri dhe ēka do tė ndėrmarrė nė tė ardhmen e afėrt nė kėtė pjesė tė Kosovės?
Kohėve tė fundit po flasim shumė se si t’i ndihmojmė veriut tė Kosovės. Po mendojmė vazhdimisht pėr projektet dhe hapat qė do tė duhet tė ndėrmerren qė atje ta pėrmirėsojmė situatėn. Sa i pėrket situatės, besoj se tė gjithė pajtohemi qė ajo nuk ėshtė e mirė, pra nuk ėshtė e mirė pėr njerėzit qė jetojnė aty. Askush prej nesh nuk ka dėshirė tė jetojė me frikė tė pėrhershme dhe gjithkush ka dėshirė qė ta ketė njė jetė normale. U kam premtuar pėrfaqėsuesve tė shoqėrisė civile, me tė cilėt kam biseduar nė Mitrovicė, se kėtu do tė kthehem pėr ēdo muaj qė tė bisedojmė, ngase unė kėshtu mė mirė i kuptoj nevojat e popullatės sė kėtushme.

Cilat projekte i keni realizuar deri mė tash nė veri tė Kosovės?
Kemi pasur mjaft projekte sa i pėrket infrastrukturės, kėshtu qė tash po e ndėrtojmė Shtėpinė e Shėndetit nė Zubin Potok. Kemi projekte tė cilat i realizojnė pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile, si puna e Universitetit etj. Nė kuadėr tė mjeteve, tė cilat BE-ja i ka ndarė pėr Kosovėn, kemi vendosur qė njė pjesė tė tyre ta dedikojmė pėr realizimin e projekteve nė veri tė Kosovės.

Sa u pėrket parave tė BE-sė, ato janė pranuar nė veri tė Kosovės, por jo edhe paratė e ndonjė Unioni tjetėr?
Mendoj se secilės punė duhet t’i jepet kohė, duhet tė vazhdohet me projekte dhe tė ecet hap pas hapi nė mėnyrė qė tė krijohet besimi... Si pasojė e kėsaj ėshtė mospranimi i tė gjitha institucioneve nė veri tė Kosovės. Sa i pėrket EULEX-it, i kam dėgjuar disa vėrejtje. Pa marrė parasysh tė gjitha kėto, EULEX-i ende ėshtė institucion neutral pėrkitazi me statusin e Kosovės, interesi i tė cilit ėshtė qė nė Kosovė, por edhe nė veri tė kėtij vendi, tė sundojė ligji dhe ky ėshtė prioriteti i BE-sė nė Kosovė. Sundimi i ligjit ėshtė sfida mė e madhe dhe nė kėtė drejtim do tė pėrqendrohemi mė sė shumti.

Kur pritet qė Gjykata nė pjesėn veriore tė Mitrovicės tė fillojė tė funksionojė me kapacitet tė plotė?
Shpresojmė qė sa mė parė. Nuk mund tė ndodhė kjo brenda natės dhe nuk mund tė bėhet me dhunė. Duhet qė kjo tė arrihet me dialog, shkallė-shkallė, dhe shpresoj qė kjo tė ndodhė sa mė parė, ngase ėshtė nė interes tė qytetarėve qė gjykata tė punojė me krejt kapacitetet qė ka.

A do tė bisedojnė pėr gjykatat pėrfaqėsuesit e Beogradit dhe Prishtinės?
Pėrfaqėsuesit e Beogradit dhe ata tė Prishtinės po bisedojnė nė dialogun e ndėrmjetėsuar prej nesh pėr disa ēėshtje teknike. Unė mendoj se pėr kėtė nuk do tė bisedohet dhe se kjo nuk ėshtė temė e bisedimeve tė tė dyja palėve nė kėtė dialog. Kjo mė shumė ėshtė ēėshtje e brendshme e Kosovės, sikurse qė ėshtė edhe lėvizja e lirė qė varet nga dialogu brenda Kosovės.

Si mendoni t’i joshni serbėt nė pjesėn veriore tė Mitrovicės qė t’i pranojnė institucionet e Kosovės dhe legjislaturėn kosovare?
Kjo ėshtė ēėshtje e marrėveshjes sė Qeverisė sė Kosovės me serbėt e veriut tė Kosovės. Duhet tė ecet hap pas hapi nė kėtė drejtim. Ky problem nuk mund tė zgjidhet brenda natės, ngase, siē kam vėrejtur, ka mjaft frikė dhe mosbesim. Nuk mund tė ecet nga disa shkallė pėrnjėherė, por duhet tė fillohet nga ndėrtimi i disa konturave tė para tė besimit, kurse mė vonė tė bėhet hapi i parė i dialogut nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve.

Si e shihni mundėsinė e organizimit tė zgjedhjeve serbe nė Kosovė?
Unė do tė dėshiroja qė kėto zgjedhje tė mos mbahen nė Kosovė. Kėtė po e shoh nga kėndvėshtrimi i zgjidhjes sė problemeve qė kemi kėtu. Situata nė veri tė Kosovės mund tė zgjidhet vetėm pėrmes dialogut tė brendshėm, pra dialogut tė zhvilluar brenda Kosovės. Organizimi i zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė sigurisht qė nuk ēon drejt kėtij dialogu tė brendshėm, madje mendoj se do ta pėrkeqėsojė situatėn dhe retorikėn dhe kjo nuk ēon kah njė zgjidhje e shpejt e problemit.

Me ēfarė pasojash mund tė pėrballet Beogradi zyrtar nėse vendos t’i organizojė zgjedhjet nė Kosovė?
Unė nuk mund tė flas nė emėr tė BE-sė, por pritjet e Unionit janė qė vendi i cili ėshtė kandidat pėr anėtarėsim nė BE tė sillet nė harmoni me statusin qė ka dhe qė problemet t’i zgjidhė pėrmes dialogut e jo pėrmes marrjes sė vendimeve tė njėanshme.

A mendoni se organizimi i zgjedhjeve serbe nė Kosovė ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė KS tė KB?
Me sa marrė vesh unė, Rezoluta 1244 ėshtė shumė precize nė nenin 11, ku thuhet se kush ėshtė kompetent pėr organizimin e zgjedhjeve nė Kosovė. Kjo nuk ėshtė Serbia, por UNMIK-u, pėrkatėsisht qeveria e pėrkohshme e Kosovės.

Beogradi dhe Prishtina i kanė arritur disa marrėveshje tė rėndėsishme, mirėpo asnjėra nuk po zbatohet deri nė fund?
Secila prej kėtyre marrėveshjeve ka filluar tė zbatohet, mirėpo jemi nė fazėn e implementimit tė tyre. Ēdo ditė dhe nė ēdo drejtim pėrherė e mė shumė po ecim pėrpara. BE-ja ėshtė garantuese e zbatimit tė kėtyre marrėveshjeve dhe ne, nė njėfarė mėnyre, po ndihmojmė sa i pėrket fotokopjimit tė librave kadastralė dhe atyre tė amzės, nė sigurimin e mjeteve pėr menaxhimin e integruar tė kufijve, kėshtu qė mendoj se nė implementimin e kėtyre marrėveshjeve duhet tė shihen tė gjithė hapat qė po bėhen nga njėri dhe shteti tjetėr drejt integrimeve nė BE dhe mendoj se hapat tjerė tė Serbisė dhe Kosovės do tė vėshtrohen nga BE-ja pėrmes asaj se sa po zbatohen marrėveshjet e arritura nė mes tyre.

Ende ka barrikada nė veri tė Kosovės. Deri kur do tė tolerohet ekzistimi i tyre?
Mendoj se gati edhe nuk ka mė. Shumė prej tyre janė larguar. Liria e lėvizjes ėshtė ndėr tė drejtat dhe liritė themelore dhe ndėr parimet bazike pėr tė cilat po angazhohet BE-ja, pėr ē’arsye edhe ėshtė kėtu EULEX-i. Nė do tė insistojmė nė kėtė derisa tė arrihet lėvizja e plotė e lirė pėr tė gjithė.

Serbėt e veriut tė Kosovės i kanė shpeshtuar aksionet pėr bllokimin e EULEX-it. Si e shikoni kėtė problem?
Na vjen keq qė po kufizohet liria e lėvizjes pėr EULEX-in. Unė shpresoj se pėrditė e mė pak do tė ketė barrikada tė tilla, nė mėnyrė qė EULEX-it t’i mundėsohet qė ta kryejė punėn e vet dhe qė me aktivitete tė BE-sė tė dėshmojmė se jemi kėtu qė t’i ndihmojmė njerėzit dhe qė ta garantojmė sundimin e ligjit gjithkund nė Kosovė dhe se nuk jemi kundėr qytetarėve tė Kosovės qė jetojnė nė veri tė vendit, por jemi pėr njė jetė tė tyre mė tė mirė.

A do tė kenė ndikim nė BE rezultatet e referendumit qė u mbajt nė veri tė Kosovės?
Rreth referendumit ėshtė folur shumė, sidomos nga ana e Serbisė. Ne e kemi pasuar qėndrimin e tyre se referendumi ėshtė i panevojshėm, se nuk ėshtė nė harmoni me Kushtetutėn, kėshtu qė edhe ne na duket se ka qenė i panevojshėm, ngase ėshtė fjala pėr njė hap qė nuk ēon drejt zgjidhjes sė problemit. Mendoj se duhet tė fillojė dialogu nė mes tė serbėve tė Kosovės dhe Qeverisė sė Kosovės dhe qė pėrmes kėtij dialogu tė bėhen pėrpjekje pėr ta gjetur njė zgjidhje, ku pastaj tė gjithė nė Kosovė tė ndjehen tė sigurt dhe ta shohin perspektivėn e vet kėtu.