Prodhon nė Mitrovicė e shetė jashtė Kosove

Prodhon nė Mitrovicė e shetė jashtė Kosove “Emini Collection”, mban emrin ndėrmarrja mė e re qė ėshtė hapur kėto ditė nė qytetin...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Hėnė, 20 Shkurt 2012 | 13:08

“Emini Collection”, mban emrin ndėrmarrja mė e re qė ėshtė hapur kėto ditė nė qytetin buzė Ibrit. Kjo ėshtė njė ndėrmarrje e tekstilit, qė e dallon nga tė tjerat pėr faktin se materialet me tė cilat punohet janė tė kualitetit tė lartė dhe se prodhimet e saj eksportohen jashtė Kosove.


“Aktualisht kemi nėntė punėtorė, por dėshira jonė ėshtė qė nė tė ardhmen tė rrisim disa fish mė shumė kėtė numėr” thotė Ferik Behrami, pėrfaqėsues I ndėrmarrjes.Ai tregon se njė ndėrmarrje tė tillė e kanė nė Bazell tė Zvicres, por qė me dėshirė kanė hapur pėrfaqėsin e saj nė kėtė qztet duke pas pėr bazė gjendjen aktuale.

“Qėllimi i hapjes sė ndėrmarrjes ėshtė qė tė punėsojmė njerėz kėtu, kur e dim qfarė ėshtė gjendja, po edhe ajo se pse mos tė del njė prodhim nga Kosova jashtė saj” thotė Behrami. “Emini Collection” prodhon lloje tė ndrzshme tė kostumeve pėr meshkuj, kostume pėr femra, pallto, por thonė se janė nė gjendje qė tė punojnė ēdo dizajnė. Materiali me tė cilėn punohet vjen nga Italia dhe Gjermania.

Tashmė janė kontraktuar njė seri duksa pėr meshkuj tė cilat do tė ponohen dhe tė dėrgohen nėn dzqane tė Zvicres. Duke ditur se standardi jetėsor nė Mitrovicė dhe nė pėrgjithėsi nė Kosovės ėshtė i ulėt,  nuk ka shpresė se tani pėr tani do tė ketė porosi nga vendorėt.   Nesim Duraku, qė nga mosha 16 vjeqare ėshtė marrė me zanatin e  rrobaqepėsisė. Ndrzshimet nė Kosovė, mbzllėn fabriekn “Polet”, ku ajo ka punaur pėr disa vite. Mė pas ajo ka vazhduar zanatin e saj tek privatnikėt dhe para pak ditėve ka filluar punėn nė ndėrmarrjen “Emini…”.

Ajo shprehet e kėnaqur me kushtet e punės, por edhe nga ajo se puna e saj, sikurse edhe e punėtorėve tė tjera pėlqehet nga udhehqėsit.“Sa i pėrket pagesės une ende nuk kam mbush njė muaj punė qė tė marrė pagen, mirėpo besoj se ėshtė mė mirė sesa nė vendet tjera, ndonėse nevojat tona janė tė mėdha”. Duraku jeton mė prindėrit e shtyrė nė moshė dhe njė vėlla tė sėmurė. Pėrveq pensioneve tė pleqėrisė qė marrin prind e saj, e tė ciloat nuk ua pėrmbushin as pėr sė afėrmi nevojat e kėtzer tė moshuarve, I vetmi burim mujor mbetet paga e saj.

Kryetari I Njėsisė Rajonale tė Odės Ekonomike nė Mitrovicė, Rrustem Abiti, tha se hapja e ēdo biznesi tė ri ėshtė positive, sidomos nė Mitrovicė e cila fatkeqėsisht ėshtė ndėr rajonet mė tė varfėra nė Kosovė. “Ky ėshtė njė hap i mirė, qė pėrveq zhvillimit tė biznesit qė ndikon nė zhvillimin ekonomik, sigurisht se ndikon edhe nė punėsimin e njerėzve, e mė ketė uljen e shkallės sė papunėsisė”. Ndryshe Emin Behrami, ėshtė kreator i modės i pregaditur profesionalisht nė Zvicer, sikurse edhe nipi i tij Pėrparimi, i cili punon nė Zvicer por edhe nė ndėrmarrjen nė Mitrovicė.