Po vije era shtrenjtime!

Po vije era shtrenjtime! Mitrovicė -  Bashkim B. nga Mitrovica punon nė njė firmė private nė Prishtinė. Paga e...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Hėnė, 02 Prill 2012 | 11:32

Mitrovicė -  Bashkim B. nga Mitrovica punon nė njė firmė private nė Prishtinė. Paga e tij mujore ka vite qė mbetet e njejtė. Ai thotė se muajėve tė fundit ndjenjė vėshtėrsi pėr tė kaluar nga muaji nė  muaj. Ngase, sipas tij qmimet gjatė janarit tė kėtij viti kanė shėnuar ngritje. Ai ka tre fėmijė dhe sipas tij ēdo herė e mė shumė po rriten kėrkesat.

Shqetėsim i tij mbetėt  transporti personal i tij qė tani i kushton mė shumė , siq thotė ngase ai derivatet janė shtrenjtuar. “ Gjatė janarit janė shtrenjtuar benzina dhe nafta e kjo normal qė ndikon nė xhepin tonė. E ku mbetėn tjerat, ushqimi , veshėmbathja. Besoni qė nga muaji nė muaj nuk po arrij tė ia dal pa huazu dikun “ shprehet ai.

Ndonėse shkalla e papunėsisė nė Mitrovicė mbetet e lartė, ngritja e qmimeve vazhdon tė prek pothuajse secilin qytetar. Se viti  2012 nuk filloi mirė pėr qytetarėt mitrovicas dhe pėr xhepin e  kosovarėve tregojnė statistikat  tė cilat tregojnė ngritje tė qmimeve pėr rreth 3 pėr qind. Statistikat  nga  Agjencia e Statistikave tė Kosovės tregojnė se shporta e konsumit  nė muajin janar  2012 u shtrenjtua pėr rreth 3 pėr qind, nė krahasim me fillimin e vitit tė kaluar. Ndėrsa, nė krahasim me dhjetorin artikujt e nevojshėm tė konsumit u shtrenjtuan pėr 0.7 pėr qind.

Ngritje e ēmimeve kryesisht vėrehet te pėrdorimi i pajisjeve pėr transportin personal, nafta dhe benzina me rreth 11 pėr qind. Njė litėr naftė nė janarin e vitit 2011 blihej me ēmimin mesatar prej 1.16 eurove, derisa sipas tė dhėnave zyrtare, nė janar njė litėr naftė mesatarisht ėshtė shitur pėr 1.31 euro. Gjithashtu mė shtrenjtė kushton edhe benzina. Njė litėr e kėtij derivati nė janarin e vitit 2011 shitej pėr 1.17 euro, derisa nė janarin e kėtij viti e njėjta sasi ka kushtuar 1.29 euro. Nė krahasim ndėrmjet muajit dhjetor tė vitit 2011 dhe janarit 2012, kėto dy lėndė djegėse janė shtrenjtuar mesatarisht pėr 2-3 centė.

Por, ngritje tė qmimeve nė dallim nga janari i vitit tė kaluar ėshtė edhe mishi dhe produktet prej tij, tė cilat janė shtrenjtuar mbi 6 pėr qind. Njė kilogram mish i gjedhit nė fillimin e vitit 2011 kushtonte 5.46 euro, derisa e njėjta sasi nė muajin e kaluar ka kushtuar 5.90 euro. Kurse, mishi i pulės ėshtė shtrenjtuar nga 2.23 euro nė janar tė 2011 nė 2.53 euro nė fillimin e kėtij viti.

Ngritje tjetėr vėrhet edhe nė duhan, sheqer , produkte tė ėmbla, qumėsht , djath dhe vezė. Duhani ėshtė shtrenjtuar pėr mbi 8 pėr qind. Secila pako e cigareve ėshtė shtrenjtuar pėr 10 centė.
Sheqeri dhe produktet e tjera tė ėmbla, ēmimet e tė cilave janė ngritur pėr 2 pėr qind. Gjithashtu, qumėshti, djathi dhe vezėt brenda periudhės njėvjeēare u shtrenjtuan pėr 5 pėr qind.Pakoja e vezėve nga 2.46 euro sa kushtonte nė janarin e vitit tė kaluar ėshtė shtrenjtuar nė 2.90 euro nė janarin e kėtij viti. Edhe kafja, ēaji dhe kakao janė shtrenjtuar pėr rreth 9 pėr qind, derisa furnizimi me ujė dhe shėrbimet e ndryshme qė kanė tė bėjnė me vendbanimin janė shtrenjtuar pėr rreth 12 pėr qind.