Sigurohen filma, nė kinemanė mitrovicase

Sigurohen filma, nė kinemanė mitrovicase Mitrovicė - Komuna e Mitrovicės, pėrkatėsisht Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport...Foto 1/1
Nga M-Magazine E Premte, 06 Prill 2012 | 10:08

Mitrovicė - Komuna e Mitrovicės, pėrkatėsisht Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport ka siguruar shfaqjen e filmave pėr publikun e kėsaj komune edhe vitin 2012. Kjo ėshtė mundėsuar pasi kjo drejtori ka nėnshkruar njė marrėveshje pėr shfaqjen e filmave - Mitrovica Kino me kinemanė ABC ( KDSHF "Genci" ).

Drejtori i kėsaj drejtorie, Artan Osmani, tha se kanė bėrė ēmos qė edhe pėr publikun e kėtushėm tė sigurohet funksionimi i kinemasė. “Ne kemi  nisur nė vitin 2010 qė tė shfaqim filma nė kinema, por nuk kemi pasur njė funksionim tė rregullt. Vitin e kaluar kemi arritur marrėveshje dhe gjithēka ka shkuar mirė, andaj e kemi ripėrtėrirė marrėveshjen pėr funksionimin e kinemasė edhe pėr kėtė vit”.

Ai sqaroi se filmat do tė shfaqen njė ditė nė javė nė dy terminė. Tha se nė bazė tė kėrkesave filmat do tė vazhdojnė tė shfaqen tė enjteve, ashtu sikur vitin e kaluar. “Kemi dashur qė filmat tė shfaqen nė ditėn dhe kohėn qė ju konvenon shumicės sė publikut”.

Ndėrsa Milazim Salihu, nga kinemaja “ABC”, tha se kjo marrėveshje e arritur me Drejtorinė  e Kulturės mundėson qė filmat mė tė ri botėror, qė shfaqen nė kinemanė “ABC” tė shfaqen mandej edhe nė Mitrovicė. “Besojmė se publiku mitrovicas ėshtė i interesuar dhe ka nevojė qė njė kinema funksionale”.

Ndėrsa Fatbardha Boletini, drejtoreshė e qendrės sė kulturės “Rexhep Mitrovica”, tha se nga projektet e mėparshme ėshtė vėrejtur se nė kėtė qytet nuk mungon publiku. “Jemi tė sigurt se tė rinjtė e kėtij qyteti janė dashamirės tė kinemasė. Jemi dėshmitarė vitin e kaluar pėr kėtė”.

Nė kėtė kontekst, drejtori pėr Kulturė, Artan Osmani, sqaroi se ēmimi i biletave pėr shfaqje do tė jetė simbolik. “Ēmimi pėr biletė do tė jetė vetėm 1 euro, pėrderisa pėr nxėnėsit qė vijnė nė mėnyrė tė organizuar vetėm 50 centė”.