15 shpikjet mė interesante nė botė

15 shpikjet mė interesante nė botė1. “Zbulimi i Amerikės ” – Kristofor Kolombi nė vitin 1492 duke udhėtuar me...Foto 1/4
Foto 2/4
Foto 3/4
Foto 4/4
Nga M-Magazine E Hėnė, 05 Nėntor 2012 | 12:04

1. “Zbulimi i Amerikės ” – Kristofor Kolombi nė vitin 1492 duke udhėtuar me anije rreth botės, bėri njė nga zbulimet mė tė rėndėsishme tė tė gjitha kohėrave;

 

zbuloi kontinentin e ri, emrin Amerik e morėn nga Ameriko Vespuēi. Ky fakt hyn nė njė nga zbulimet mė tė mėdha, pėr arsye se hapi rrugė pėr shumė gjėra tė reja.

2. “Sistemi heliocentrik” – ėshtė rizbuluar 

nga Nikolla Koperniku nė vitin 1543, por kishte njė tė metė dhe kjo ėshtė mbushur me tri ligjet nga Johan Kepler. Ky hyn nė zbulimet mė tė mėdha, pėr arsye se ishte hequr ideologjia se, kėshtu dielli sillet rreth tokės, qė ishte mbajtur nga kisha pėr mė shumė se 1400 vjet.

3. “Shpikja e teleskopit ” – teleskopin e parė e kanė ndėrtuar mjeshtrit danezė, por epitetin e babait tė teleskopit e ka Galileo, i cili e ka zbuluar mė 1610, ku me atė zbuloi shumė gjėra deri atėhere tė panjohura pėr njerėzimin.

4. “Shpikja e makinės me avull ” – kėtė zbulim madhėshtor e bėri James Wati dhe kjo ishte kthesė nė historinė njėrzore, sepse u hapėn shumė shtigje tė reja pėr njeriun dhe kėshtu hyn nė rrethin e ngushtė tė zbulimeve mė tė rėndėsishme.

5. “Shpikja e rrymės elektrike” – rrymėn elektrike qė e njohim sot, e ka shpikur Nikolla Tesla. Pa energji elektrike sot jeta nuk paramendohet dhe kėshtu Tesles i takojnė merita shumė te medha qe e ka ēuar boten perpara.

6. ” Shpikja e telefonit ” – telefonin e pare e ka bere Alexander Graham Bell. Sot jeta pa telefon eshte gati e pamundur, per shumicen e njerzve. Telefoni si mjet komunimi ka luajtur nje rol shumė te rendesishem ne jetet tona dhe keshtu hyn ne zbulimet me te rendesishme.

7. “Shpikja e aeroplanit ” i bere nga vellezerit Wright ne vitin 1903 eshte i njė rendesie te veēantė, sepse eshte me e lehte te pershkruajė rrugė te gjata dhe te sigurta.

8. ” Teoria e relativitetit” – nje nga teoritė me te kompletuara te te gjitha kohrave e zbuluar nga super gjeniu Albert Anjshtanj me 1905 dhe beri qe fizika te hype nė nje shkallė edhe me lartė.

9. “Shpikja e televizorit” – eshte bere nga John Logie Baird me 1925. Eshte ne nje nga zbulimet e rėndėsishme, sepse jeta sot pa tv eshte gati e pamundur, sepse te gjitha gjerat sot kryhen permes tv dhe ka nje rol tė madh jetesor ne ditet e sotme.

10. ” Shpikja e penicilinit ” – penicilina eshte zbuluar nga Alexander Fleming me 1928 dhe ka hyrė ne histori, sepse ka shpetuar me miliona njerez nga sėmundje te ndryshme dhe vazhdon te shpetojė.

11. “Shpikja e radarit ” eshte bere nga Christian Hulsmeyer me 1904, por radari qe njohim sot eshte bere nga shkencetaret britanikė ne luften e dyte boterore. hyn ne zbulimet me te medha sepse ka shpetuar miliona njerez.

12. ”Zbulimi i ADN” ADN eshte zbuluar nga dy shkencetarėt; Francis Crik dhe James Watson me 1953 dhe eshte i nje roli jetesor, sepse eshte mundesuar spjegimi i shumė gjerave, qe nuk kishin shpjegim, por edhe mundesi per shumė gjera te reja.

13. ”Shpikja e aspirines” zbulimi i aspirines ka nje rendesi te veēantė, sepse pa te shumė njerez do te kishin vdekur dhe ka rol shumė te rendesishem ne eliminimin e shumė sėmundjeve.

14. ”Shpikja e kompjuterit dhe internetit” eshte bere nga ushtria amerikane ne vitet 1970-1980 dhe dita dites po behet pjesė e pandashme e jetes sone te perditshme. Ne te gjitha drejtimet jetesore jeta pa kompjuter dhe internet eshte gati e pamundur.

15. ”Arritja e klonimit” klonimin e pare e ka bere nje shkencetar kinez, por kurre nuk ishte publikuar kjo arritje e tij.

Klonimin e pare qe eshte publikuar eshte ne vitin 1996 me delen Dolly.