Moro: Parisi do tė pėrpiqet qė Beogradi tė njeh Kosovėn

Moro: Parisi do tė pėrpiqet qė Beogradi tė njeh Kosovėn Tiranė - Askush nuk mund tė ndajė rrugėn europiane tė Serbisė nga zgjidhja drejt arritjes...Photo 1/1
Written by M-Magazine Friday, 11 May 2012 | 15:35

Tiranė - Askush nuk mund tė ndajė rrugėn europiane tė Serbisė nga zgjidhja drejt arritjes sė njė marrėdhėnie tė qėndrueshme mes Kosovės e Serbisė., ka deklaruar ambasadorja e Francės nė Shqipėri, Kristinė Moro, gjatė njė interviste nė News 24.

Moro u shpreh qartė se Parisi do tė pėrpiqet tė bindė Beogradin qė nė njė tė ardhme tė pranojė pavarėsinė e Kosovės.

E pyetur se ēfarė mund tė bėjė me shumė Franca, si njė nga dy fuqitė mė tė mėdha tė Evropės nė pėrmirėsimin e raporteve mes Kosovės e Serbisė duke ushtruar mė shumė ndikim tek Beogradi, ashtu siē ka bėrė Gjermania, ambasadorja Moro u pėrgjigj qartė:

"Unė mendoj se kemi qenė gjithnjė mė se tė qartė dhe tė saktė. Ne mbėshtesim ekzistencėn dhe pavarėsinė e Kosovės, ne mbėshtesim integritetin e saj territorial dhe ne jemi tė vendosur qė tė bindim edhe Serbinė tė bėjė tė njėjtėn gjė. E di qė problemet janė delikate dhe mbase do tė duhet kohė por askush nuk mund tė ndajė rrugėn europiane tė Serbise nga zgjidhja pėr tė arritur njė marrėdhėnie tė qėndrueshme mes Kosovės dhe Serbisė", tha ajo /koha/